Home » Projekty » Michałowickie Archiwum Społeczne

Michałowickie Archiwum Społeczne

MICHAS_LOGO_rgb31 stycznia 2015 r. oficjalnie zakończyliśmy realizację projektu, w ramach którego powstało Michałowickie Archiwum Społeczne. Czas na krótkie podsumowanie. Projekt zakładał zaangażowanie mieszkańców gminy Michałowice w oddolne dokumentowanie historii lokalnej. Dziesięć osób – nowych mieszkańców gminy – wcieliło się w rolę archiwistów społecznych, pozyskujących archiwalia. Dwadzieścia osób – rodowitych Michałowiczan w wieku powyżej 65 lat – wystąpiło w roli świadków historii, dzielących się wspomnieniami na temat życia codziennego w dawnych wsiach michałowickich i udostępniających posiadane przez siebie materiały archiwalne.

Dzięki zaangażowaniu członków społeczności lokalnej udało się pozyskać i opracować 216 unikatowych źródeł wiedzy o przeszłości – relacji świadków historii, fotografii i innych dokumentów życia społecznego. Cały zasób archiwalny udostępniliśmy na stronie michas.org.pl, która w ciągu dwóch miesięcy od premiery doczekała się 10 549 odsłon.

14 listopada 2015 r. w sali widowiskowej Biblioteki Publicznej gminy Michałowice zaprezentowaliśmy efekty wspólnej pracy uczestnikom projektu i pozostałym mieszkańcom.  Michałowickie Archiwum Społeczne pokazaliśmy też uczniom Zespołów Szkół w Michałowicach, Raciborowicach i Więcławicach Starych. W zorganizowanych przez nas prezentacjach udział wzięło 208 gimnazjalistów.

W ramach realizacji projektu utworzyliśmy też Społeczną Pracownię Digitalizacji na terenie Biblioteki Publicznej gminy Michałowice, wyposażoną w sprzęt umożliwiający tworzenie cyfrowych kopii materiałów archiwalnych – samodzielnie lub w asyście bibliotekarek. Wyprodukowaliśmy również słuchowisko poświęcone historii życia codziennego w dawnych wsiach michałowickich, zawierające fragmenty relacji świadków historii skomponowane w sześć utworów tematycznych. Słuchowisko wydaliśmy na płycie CD, której egzemplarze trafiły do mieszkańców gminy oraz bibliotek.

Nasz projekt wzbudził spore zainteresowanie mediów – zarówno lokalnych, jak i krakowskich. O Michałowickim Archiwum Społecznym mówiło m.in. Radio Kraków, TVP Kraków i pisał Dziennik Polski. Najważniejszy jednak był pozytywny odbiór naszego działania przez członków społeczności lokalnej, którzy uznali je za wartościowe i warte kontynuowania.

Realizacja projektu była możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich oraz współpracy z Biblioteką Publiczną gminy Michałowice.

Zamieszczamy propozycje zadań do pracy z zasobami Michałowickiego Archiwum Społecznego – zadania.pdf opracowane przez Monikę Wołek – wiceprezes Instytutu Strumiłły.

 

michas_printscreen