Dnia 6 sierpnia 2021 roku podczas Kadrówki zostały wręczone już po raz siódmy Nagrody im. Tadeusza Strumiłły „Szumiący Dąb”. Inicjatorem Nagrody jest Stowarzyszenie Instytut Strumiłły we współpracy z Samorządem Gminy Michałowice. Celem nagrody jest wyróżnienie osób, instytucji, które poprzez swoją działalność na niwie społecznej, artystycznej, naukowej i przedsiębiorczej przyczyniają się do promowania gminy Michałowice, do poprawy jakości życia lokalnej społeczności, do zachowania dziedzictwa kulturowego.
W 2021 roku w kategorii działalność społeczna, artystyczna, kulturalna Nagrodę im. Tadeusza Strumiłły „Szumiący Dąb” otrzymała pani Grażyna Kozioł, sołtys wsi Zagórzyce oraz Prezes Stowarzyszenia Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Michałowice „Pod Kwitnącą Jabłonią” w Zagórzycach. Kapituła wyróżniła panią Grażynę za inspirowanie i integrowanie społeczności wsi Zagórzyce wokół działań na rzecz swojej Małej Ojczyzny, a w szczególności za aktywną działalność w Stowarzyszeniu KGW „Pod Kwitnącą Jabłonią”, w tym pozyskiwanie środków zewnętrznych na inicjatywy promujące lokalne dobro jakim są zagórzyckie jabłka, wydanie albumu „ Zagórzyce wieś kwitnących jabłoni”, za organizację projektów o tematyce ekologicznej i „Świetlicy pod chmurką” , gdzie można pograć w gry stolikowe lub pospacerować ścieżką zmysłów. W nawiązaniu do słów Steva Jobsa: „(…)Zawsze mówimy o podążaniu za pasją. Ale wszyscy jesteśmy częścią nurtu historii… musisz włożyć coś z powrotem do nurtu historii, co pomoże twojej społeczności (…)”, śmiało można powiedzieć, że Pani Grażyna Kozioł ma pasje, a podążając za nimi potrafi skupić wokół siebie coraz liczniejsze grono kreatywnych osób, z którymi współtworzy przyjazną przestrzeń dla mieszkańców oraz gości odwiedzających Zagórzyce.
W kategorii przedsiębiorczość Kapituła wyróżniła panią Józefę Nogieć , założycielkę sklepu „U Józi” w Michałowicach za wspieranie od ponad 30 lat przedsiębiorczości na terenie Gminy Michałowice, tworzenie miejsc pracy, otwartość na potrzeby mieszkańców i umiejętność adaptacji do nieustannie zmieniających się potrzeb rynku i otoczenia oraz za stworzenie miejsca o zasłużonej renomie na mapie Michałowic, gdzie w poszukiwaniu towarów wszelakich spotyka się kolejne pokolenie mieszkańców gminy Michałowice.
Kapituła postanowiła przyznać nagrodę w kategorii specjalnej: opieka nad zabytkami. Laureatami tej nagrody zostali Państwo Lorenzowie za przywrócenie blasku jednemu z najważniejszych zabytków gminy Michałowice – dworowi w Michałowicach, za znoszenie niewygód i poświęcenie swojego czasu i środków na odbudowę po pożarze, a następnie systematyczne odnawianie wnętrz i elewacji dworu, za zagospodarowanie parku dworskiego, za gościnność i udostępnianie swojego domu-zabytku zarówno na uroczystości gminne, jak i wydarzenia ponadlokalne, a nawet dla indywidualnych turystów, za przekazywanie kolejnym pokoleniom rodziny miłości do historii i poczucia odpowiedzialności za lokalne dziedzictwo kulturowe.
Podczas Gali Nagród im. Tadeusza Strumiłły obecny byli wnukowie Patrona, Jerzy Illg oraz Jacek Illg . Laureatom nagrody wręczali także Wójt Gminy Michałowice, Antoni Rumian oraz członkowie Zarządu Stowarzyszenia Instytut Strumiłły: Monika Wołek, Jarosław Sadowski i Mariusz Siudek.
Gratulujemy Laureatom i zapraszamy do zgłaszania kandydatów do Nagrody w roku 2022.
Zdjęcia: Sylwia Senisson i Piotr Wołek