Home » Bez kategorii » Rok 2016 w Instytucie Strumiłły – krótkie podsumowanie

Rok 2016 w Instytucie Strumiłły – krótkie podsumowanie

„Ufff…. w roku 2016 chyba trochę odpoczniemy…” – tak kończyliśmy podsumowanie roku 2015 i znów nam się sprawdziło. Rzeczywiście rok 2016 był uboższy od poprzedniego w wydarzenia, ale i tak się działo…

W pierwszym kwartale kończyliśmy projekt „Już wiem jak działa samorząd”. Znowu wydaliśmy mapę wydatków gminy Michałowice, która trafiła do każdego gospodarstwa, zorganizowaliśmy spotkania na temat budżetu gminy i planu zagospodarowania przestrzennego. Wreszcie odwiedziliśmy w ramach wizyty studyjnej Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne „Gniazdo” w Poznaniu i przy okazji odwiedziliśmy grób naszego patrona Tadeusza Strumiłły.

W maju Starostwo Powiatowe przyznało nam dotację na realizację projektu „Tak dla zdrowia – Tak dla życia” w ramach zadania „Ochrona i promocja zdrowia”. Dzięki temu we współpracy z Biblioteką Publiczna Gminy Michałowice i Centrum Kultury i Promocji w Michałowicach zrealizowaliśmy „Miasteczko Zdrowia” w czasie Pikniku z okazji Dnia Dziecka 5 czerwca oraz 8-godzinny kurs pierwszej pomocy.

Również w maju okazało się, że dostaliśmy dotację na rozwój Michałowickiego Archiwum Społecznego. FIO i tym razem doceniło nasz projekt i przyznało nam blisko 40 tys. zł. Dzięki temu nagraliśmy kolejnych świadków historii, zrealizowaliśmy drugie słuchowisko, zeskanowaliśmy ponad 400 zdjęć, odwiedziliśmy ośrodek KARTA i Dom Spotkań z Historią w Warszawie, by uczyć się od najlepszych, zorganizowaliśmy warsztaty dla uczniów w szkłach i dla nauczycieli w Michałowicach, a na koniec projektu zorganizowaliśmy z rozmachem wystawę 60 zdjęć z zasobu Michasia w michałowickiej Bibliotece. Wystawa w roku 2017 będzie podróżować po gminie Michałowice.

 

 

Niestety finansowania w roku 2016 nie dostał nasz projekt dla seniorów w ramach programu ASOS, dlatego też nie mogliśmy zorganizować dla naszych seniorów, tak atrakcyjnych zajęć jak w roku ubiegłym.

W sierpniu już po raz trzeci rozdaliśmy wspólnie z samorządem gminy Michałowice Nagrody im. Tadeusza Strumiłły – Szumiący Dąb. Tym razem otrzymali je: ks. Ryszard Honkisz – kustosz Sanktuarium św. Jakuba w Więcławicach w kategorii działacz społeczny, Stanisław Sieńko – założyciel firmy Luskar w kategorii przedsiębiorca, Justyna Doros – absolwentka Gimnazjum w Więcławicach w kategorii najlepszy uczeń oraz w kategorii specjalnej – „wydarzenie roku” – Chór Zespołu Szkół w Michałowicach.

 

Pod koniec sierpnia Rada Gminy Michałowice nadała głównej ulicy w Książniczkach imię Tadeusza Strumiłły i tym samym jest to pierwsza ulica Polsce, której patronem jest patron naszego Stowarzyszenia. Będziemy czynić starania, by w innych miejscowościach, z którymi związany był Tadeusz Strumiłło również pojawiły się ulice jego imienia.

Na koniec roku odbyła się wspomniana już wystawa „Powrót do przeszłości” oraz premiera drugiej części słuchowiska.

 A jakie plany na rok 2017? Na pewno będziemy rozwijać Michałowickie Archiwum Społeczne, spróbujemy jeszcze raz pozyskać środki dla seniorów i pewnie zafundujemy wszystkim kilka niespodzianek.