Home » Bez kategorii » Pójdziemy śladem chłopców malowanych

Pójdziemy śladem chłopców malowanych

Stowarzyszenie Instytut Strumiłły otrzymało dofinansowanie na realizację projektu „Quest-śladem chłopców malowanych” w ramach Programu „100-lecie I wojny światowej”. Wspomniany program jest realizowany przez Małopolski Instytut Kultury, dzięki inicjatywie Województwa Małopolskiego i ma na celu dotowanie projektów edukacyjnych, kulturalnych i artystycznych nawiązujących do historii i budujących jej współczesne znaczenie w społeczności lokalnej.

Celem naszego projektu jest stworzenie innowacyjnego narzędzia edukacyjnego do historii lokalnej – QUESTU,  który będzie służył upowszechnieniu i utrwaleniu wiedzy na temat walk niepodległościowych na terenie Gminy Michałowice.

Questing to metoda odkrywania dziedzictwa miejsca polegająca na tworzeniu nieoznakowanych szlaków, którymi można wędrować, kierując się informacjami zawartymi w wierszowanych wskazówkach. Na końcu szlaku jest umieszczony SKARB (skrzyneczka, a w niej pieczątka, której odbicie potwierdza przebycie całej trasy).

Do udziału w projekcie zapraszamy młodzież z terenu Gminy Michałowice. Piętnastoosobowa grupa młodych badaczy historii lokalnej weźmie udział w warsztatach, w ramach których uczestnicy będą zbierać informacje na temat śladów I wojny światowej na naszym terenie, przeprowadzą wizję lokalną okolicy wreszcie przygotują propozycję questu-  wierszowanego przewodnika po gminie Michałowice śladem „chłopców malowanych”, czyli żołnierzy I Kompanii Kadrowej.

Dzięki realizowanemu przedsięwzięciu wzbogaci się oferta turystyczna gminy Michałowice wykreowana na bazie dziedzictwa historycznego – powstanie nowa trasa turystyczna – trasa questu.

Działania, które będziemy realizować w ramach projektu wpisują się w program lokalnych obchodów 100- lecia wybuchu I wojny światowej. Planujemy, że pierwsi odkrywcy przemierzą trasę questu podczas uroczystości upamiętniających rocznicę  wymarszu „Kadrówki” z krakowskich Oleandrów  i obalenia słupów granicznych państw zaborczych w Michałowicach.

Mamy nadzieję, że opracowany w ramach projektu „quest” stanie się doskonałą okazją do rodzinnych, szkolnych a przede wszystkim osobistych lekcji patriotyzmu.  

Zajęcia dotyczące opracowania questu odbędą się w najbliższy weekend 6-8 czerwca. Najpierw w piątek od godziny 15.00, następnie w sobotę od 9.30 w Zespole Szkół w Raciborowicach dr Mateusz Wyżga poprowadzi warsztaty na temat przebiegu I wojny światowej na obszarze gminy Michałowice i okolic.

W niedzielę z kolei o 9.00  spotykamy się na boisku w Zdzięsławicach, skąd ruszymy do Książniczek i dalej proponowaną trasą questu w kierunku Obelisku Legionowego na Komorze w Michałowicach.

Zapraszamy do udziału młodzież z naszej gminy. Zgłoszenia proszę przesyłać na maila: instytut@strumillo.org.pl

Partner projektu:

wariant_mik_cmyk copy

 

 mik_750