Home » Bez kategorii » Odkrywamy ślady I wojny światowej

Odkrywamy ślady I wojny światowej

 

Ostatni weekend był niezwykle pracowity dla członków Stowarzyszenia Instytut Strumiłły oraz wolontariuszy – piętnastoosobowej grupy gimnazjalistów z Michałowic i Raciborowic, którzy uczestniczyli w zajęciach realizowanych w ramach projektu „Quest śladem chłopców malowanych”.

Podczas warsztatów prowadzonych przez dr. Mateusza Wyżgę mieliśmy okazję poznać źródła historyczne, w których zapisane są losy ludzi żyjących przed wiekami na terenie gminy Michałowice. Odkrywaliśmy jakie tajemnice kryją w sobie księgi metrykalne, w jaki sposób możemy wykorzystać zdygitalizowany materiał do budowania własnego drzewa genealogicznego oraz do odtwarzania historii lokalnej. Poszukiwaliśmy śladów I wojny światowej na naszym terenie i to zarówno w materiałach archiwalnych: notatkach, wspomnieniach, na mapach i zdjęciach jak również uczestniczyliśmy w „wizji lokalnej” – tzn. odnajdowaliśmy miejsca, które mogły nam opowiedzieć o tym co działo się w Raciborowicach 100 lat temu – m.in. aleja jesionów, która prowadzi na raciborowicki cmentarz.

W niedzielę(08.06) poznawaliśmy zasady pracy z wykrywaczem metali, mogliśmy dotknąć skarbów, które historia ukryła w ziemi, również sami podejmowaliśmy próby odnalezienia skarbów- jak się później okazało ukrytych przez prowadzącego warsztaty.

Kolejny etap naszych zajęć to wędrówka z Książniczek przez Las Młodziejowicki na Komorę w Michałowicach – czyli trasą naszego questu, którym chcemy poprowadzić wszystkich miłośników historii.  Na tej trasie również znajdujemy miejsca związane z I wojną światową.

Przed nami finał, wyposażeni w niezbędną wiedzę, ubogaceni doświadczeniami wizji lokalnej przygotowujemy się do stworzenia questu śladami I wojny światowej.

 


Partner:

wariant_mik_cmyk copy

mik-1124