Home » Bez kategorii » Rok 2015 w Instytucie Strumiłły – krótkie podsumowanie

Rok 2015 w Instytucie Strumiłły – krótkie podsumowanie

Oby rok 2015 nie był gorszy od poprzedniego, chociaż łatwo o to nie będzie….  – tak zakończyliśmy ubiegłoroczne podsumowanie pierwszego roku funkcjonowania Instytutu Strumiłły, no i …..wykrakaliśmy. W roku 2015 działo się jeszcze więcej niż w poprzednim.

Pełną parą ruszył nasz projekt „Już wiem jak działa samorząd”. Uruchomiliśmy stronę internetową projektu (www.jakdzialasamorzad.pl),  stworzyliśmy mapę wydatków gminy Michałowice oraz  ulotkę promującą fundusz sołecki. Obydwa wydawnictwa zostały rozesłane do wszystkich mieszkańców gminy. Zorganizowaliśmy kilka spotkań z mieszkańcami w tematach budżetu gminy, funduszu sołeckiego i planowania przestrzeni publicznej.

mapa-wydatkw_1_www

 

W ubiegłym roku zrealizowaliśmy projekt Michałowickie Archiwum Społeczne (MichAS), którego wartość wyniosła 45 000 zł, w tym 39 000 zł ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, a reszta to wkład własny w postaci pracy członków stowarzyszenia. Projekt uzyskał najwyższą punktację spośród 2000 projektów, złożonych w konkursie FIO przez organizacje z całej Polski.
W wyniku projektu powstał portal www.michas.org.pl, gdzie zamieściliśmy 20 wywiadów z seniorami naszej gminy, które przeprowadzili archiwiści społeczni. Z tych wywiadów powstało słuchowisko wydane na płycie oraz udostępnione na stronie internetowej. Oprócz materiałów audio w MichAS zamieściliśmy ponad 250 zdjęć i dokumentów z przeszłości, dotyczących gminy Michałowice.

michas_printscreen

Drugim dużym projektem, który udało nam się zrealizować było Centrum Aktywnego Seniora (CAS), które uruchomiliśmy dzięki dofinansowaniu z programu ASOS Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Wartość projektu wyniosła 54 000 zł. W wyniku projektu ponad 60 seniorów z naszej gminy uczestniczyło w warsztatach komputerowych, zajęciach ruchowych i zajęciach z rękodzieła. Uzupełnieniem były wykłady w Bibliotece oraz wyjazdy do filharmonii i teatru oraz na wycieczki w Tatry i do Miechowa.

3

W sierpniu 2105 zakończyliśmy też mniejszy projekt (wartości 5000 zł) – „Architekt młodych sumień – dh Tadeusz Strumiłło” w ramach szerszego projektu „Architekci naszej rzeczywistości”, realizowanego przez Fundację Banku Zachodniego WBK. W wyniku realizacji projektu powstała wystawa o patronie naszego Stowarzyszenia, która była prezentowana podczas Kadrówki w Michałowicach oraz imienin Tadeusza Strumiłły w Książniczkach.

6_TAB_druh TS

W sierpniu, podczas Kadrówki po raz drugi, wraz z samorządem gminy, przyznaliśmy Nagrody im. Tadeusza Strumiłły – Szumiący Dąb, które tym razem otrzymali Leszek Hinc – Prezes Stowarzyszenia Pełna Chata i twórca zespołu Jakubowe Muszelki, Miłosz Miernik – przedsiębiorca oraz w kategorii specjalnej – wydarzenie roku – Orkiestra Wieniawa za koncert „Ku Krakowowi”, zorganizowany z okazji 20-lecia istnienia orkiestry.

18

Wydaliśmy dwa kolejne opracowania na temat nazewnictwa ulic. Tym razem dla Więcławic i Książniczek.

W roku 2015 byliśmy szeroko obecni w mediach lokalnych. Cały numer Naddłubniańskich Pejzaży został poświęcony Strumiłłom i Książniczkom, a partnerem wydania był Instytut Strumiłły. W środku pojawiły się oryginalne teksty, zdjęcia i dokumenty z XIX i początku XX wieku, artykuły potomków Tadeusza Strumiłły oraz członków naszego Stowarzyszenia. Pisał też o nas Dziennik Polski (MichAS i CAS), mówiło Radio Kraków (audycje o MichAS i opowieść Jerzego Illga o Strumiłłach), a TV Regionalna nagrała krótki reportaż (MichAS).

2

Ufff…. w roku 2016 chyba trochę odpoczniemy…