Home » Bez kategorii » Nowa książka Mateusza Wyżgi

Nowa książka Mateusza Wyżgi

Nasz wieloletni prezes, profesor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie Mateusz Wyżga napisał swoją kolejną książkę – „Chłopstwo. Historia bez krawata”. Książka została wydana przez Wydawnictwo Znak Horyzont i będzie dostępna w księgarniach od 28 września br.

Fragmenty książki ukazały się w ostatnim numerze sobotniego magazynu dziennika Rzeczpospolitej – Plus Minus – https://www.rp.pl/plus-minus/art37015341-mateusz-wyzga-chlopstwo-historia-bez-krawata

 

Chłopstwo, wieś, praca na roli, rytm pór roku. Czym są? Dla nas i w nas.

Jak się zmieniają i w czym są niezmienne?

Aby je zrozumieć właściwie i do końca, aby poczuć ich zapach, aby zachwycić się ich kolorami, trzeba człowieka, który byłby i naukowcem badającym temat dogłębnie, i samorządowcem potrafiącym wsią zarządzać oraz znającym jej problemy, i wreszcie chłopem, który się na wsi rodził i dla niej pracował. Takiego człowieka, który rozumie wieś i jej mieszkańców prawdziwie.

I oto jest.

Profesor Mateusz Wyżga, historyk, wieloletni sołtys rodzinnej wsi Dziekanowice, działacz społeczny i autor wielu książek, chłopskie dziecko, zdejmuje krawat i profesorską togę, ale odrzuca też politykę, ideologię i historię wydarzeniową. Pisze historię chłopstwa na laptopie, lecz nie przy swoim profesorskim biurku w Krakowie, a wśród pól i łąk. W przerwach zakasuje rękawy, wsiada do traktora lub chwyta widły. Pokazuje nam prawdziwy obraz polskiego chłopstwa i polskiej wsi, wolny od mód, polityki i stereotypów. Dociera do istoty tego, czym jest wieś w nas, jak wpływa na nasze życie i czego nas uczy. W pogoni za ekoświatem pozwala nam spojrzeć za siebie. Tam, na polskiej wsi, to za czym gonimy, mają od wieków.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Serdecznie gratulujemy i zachęcamy do czytania. Znając lekkie pióro Mateusza, będzie to arcyciekawa pozycja.